Má pitie kávy svoje pozitíva?

Najmenej dve lekárske štúdie naznačujú, že pitie kávy je oveľa zdravšie, než si myslíme. Prvá zo zmieňovaných štúdií bola zameraná na dlhodobé štúdie účinku kofeínu na centrálny nervový systém. Do tejto štúdie bolo zapojených viac ako 1400 ľudí vo Švédsku a Fínsku a jej výsledky predkladajú, že u ľudí, ktorí denne vypijú tri až päť šálok kávy, existuje oveľa menšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo demencie v porovnaní s ľuďmi, ktorí pijú kávu výnimočne alebo vôbec.

Ďalšia štúdia, ktorá bola vykonaná v Bostone a zverejnená vo vedeckom časopise Circulation, odhalila, že u ľudí, ktorí pijú viac ako štyri šálky kávy denne, sa riziko mŕtvice znížilo až o 20 %.

Pitie kávy má samozrejme i svoje negatíva, ale dôležité je nezabudnúť mať z neho pôžitok  a nič nepreháňať. Vo Švédsku na to majú krásne slovo „lagom“, ktoré sa dá voľne preložiť ako „tak akurát“ alebo „ani málo, ani veľa“. Týmto heslom sa riadia nielen pri konzumácii kávy, ale prelína sa celým ich životom a správaním.

Pokiaľ si chcete kávu naozaj vychutnať, vyskúšajte si ju pripraviť na kávovare JURA – sľubujeme, že pôjde o naozajstný pôžitok.