Šálka dobrej kávy

Tiež Vás občas zaskočia názvy káv v ponuke kaviarní? Poďme si spoločne urobiť taký malý prehľad toho, čo si vlastne objednávate a ako by sa ktorá káva mala správne pripravovať.

A začneme rovno u tej najobľúbenejšej – espresso. Pravé talianske espresso je pripravené zo 7 g čerstvo namletej kávy, ktorá je pretlačená vodou tlakom 8 – 10 barov a teplote 88 – 90 °C. Vyteká cca 25 sekúnd a obsahuje 30 ml tekutiny. Na hladine je pena farby lieskového orieška, hrubá cca 1 - 2 mm, ktorá sa nazýva crema. Ideálnou šálkou na espresso je malá šálka s maximálnym objemom 60 – 90 ml.

 

Ristretto  v taliančine znamená stiesnený, úzky alebo i zahustený. Ako sám názov napovedá, jedná sa o silné espresso s intenzívnejšou chuťou, ktoré obsahuje ešte menšie množstvo vody, spravidla 20 ml a tomu odpovedá aj veľkosť šálky. Rovnako ako klasické espresso i ristoretto sa pýši slabou vrstvou peny.

Je na Vás ristoretto i espresso príliš malé a pritom potrebujete silnú kávu? Objednajte si espresso doppio – nápoj s dvojnásobným množstvom kávy (cca 16 g) i dvojnásobným množstvom vody (60 ml vody). Jedna šálka – dvojitá sila i radosť.

Tiež americano je formou espressa, ktoré je doplnené horúcou vodou pre zvýšenie jeho objemu. Príprava je však rôzna. Jeden z variantov podávania je espresso v šálke s objemom 130 – 180 ml a k tomu zvlášť podávaná horúca voda, ktorú si hosť dolieva sám podľa chute, alebo druhá možnosť, kde je v šálke horúca voda a do nej sa nalieva espresso. Tento variant je známy tiež ako long black. Pokiaľ ste milovníkom „velkého espressa“, je pre Vás americano najlepšou voľbou.

A teraz sa dostávame ku kávam, ktoré sa pripravujú v kombinácii s mliekom. Jedným z takých kávových nápojov je espresso macchiato, ktoré  sa veľmi často skrátene nazýva iba macchiato. I tento názov je odvodený z taliančiny, kde slovo macchiato znamená škvrnitý alebo bodkovaný. Podľa klasickej prípravy sa jedná o espresso s kvapkou mliečnej peny. Moderné macchiato sa pripravuje ako miniatúrne  cappuccino, kde sa do klasickej šálky pripraví espresso a to je doplnené až po okraj mikropenou.

Ďalšou mliečnou kávovou špecialitou je cappuccino, ktoré sa vo svojej klasickej podobe skladá z 1/3 espressa (20 – 30 ml), 1/3 teplého mlieka a 1/3 mliečnej peny. Cappuccino sa podáva v širších porcelánových šálkach, do ktorých sa po nahriati pripraví espresso a bokom sa v nerezovej kanvičke pomocou trysky horúcej pary našľahá pena. Konečná teplota mlieka by nemala presiahnuť cca 70 °C tak, aby sa dal nápoj ihneď po príprave vypiť. Našľahané mlieko s mliečnou penou sa naleje do pripraveného espressa a pena by mala siahať po horný okraj šálky.

 

Pokiaľ však potrebujete siahnuť po niečom trochu silnejšom, odporúčame flat white. Ide o nápoj, ktorý sa pripravuje z dvoch porcií espressa (doppio) a dolieva sa teplým mliekom s penou. Veľmi populárny sa stal v Austrálii, ale postupne sa rozšíril do celého sveta. Obvykle sa podáva v nižších pohároch s objemom cca 160 ml.

Latte macchiato – horúce mlieko s vrstvou espressa doplnené mliečnou penou. Pripravuje sa obdobne ako cappuccino, ale postup je trošku iný. Na podávanie sa používajú vyššie poháre, do ktorých sa najprv naleje napenené mlieko do mikropeny. O chvíľku sa mliečna pena oddelí od mlieka vytvorí tak na povrchu pevnejšiu penovú vrstvu. Až teraz sa do pohára pridáva espresso, ktoré na povrchu vytvorí kávovú škvrnku – od toho je odvodený i názov nápoja. Latte macchiato totiž v taliančine znamená ušpinené alebo škvrnité mlieko. Pokiaľ si v Taliansku objednávate tento nápoj, nezabudnite povedať celý názov. Mohlo by sa totiž stať, že Vám pri objednaní latte prinesú horúce mlieko.

 

Cafe au lait alebo tiež caffè latte je nápoj s objemom cca 250 ml. Rozdiel oproti cappuccinu je práve vo vyššom objeme nápoja a tiež v menšom podiele mliečnej peny. Nápoj sa pripravuje do klasickej šálky s uškom a rozhodne nie je taký obľúbený ako cappuccino alebo tatte mecchiato.

A aká je tá Vaša najobľúbenejšia káva?