Na čo sa hodí kávová usadenina

Máte doma kávovar JURA, ktorý Vám vždy pripraví kávu čerstvo namletú a chutnú, ale následne Vám zostáva usadenina, ktorú vyhadzujete do smetiaka? Odteraz už nebudete.

Kávová usadenina je vynikajúce hnojivo na ruže a bylinky. Usadenina obsahuje vysoký podiel draslíka, a preto posilňuje prirodzenú obranyschopnosť rastlín. Tie sú potom menej náchylné na škodcov, predovšetkým na slimáky. Jednoducho nasypte usadeninu okolo už zasadených rastlín, alebo ju  zmiešajte priamo s pôdou. Usadenina pri rozklade vytvára látky, ktoré sú súčasťou humusu.

Vďaka svojmu kyslejšiemu pH prospieva tiež vresom, vresovcom, azalkám alebo rododendronom rovnako ako rašelina. Využiť ju môžete tiež pri hortenziách, u ktorých tak docielite krásne farebné kvety. Stačí, keď pri polievaní pridáte do kanvice trochu tejto usadeniny.

Svoje využitie nachádza i v kozmetickom priemysle, napríklad ako prírodný peeling alebo pri výrobe pleťových masiek. Rovnako tak funguje ako prírodné farbivo. Zaručene existuje celý rad ďalších zaujímavých spôsobov ako tento „odpad“ ďalej recyklovať. Pokiaľ máte nejaký osvedčený, dejte o tom vedieť.