Koniec hliníka v kapsulách na kávu? V dohľadnej dobe nie!

Málokto vie, že hliníkové kapsuly do kávovarov sú veľmi ťažko recyklovateľné. A sú tak záťažou pre životné prostredie. Vedela to však mladá česká študentka, keď prišla s inovatívnym nápadom, ako vyrobiť kapsle bez obsahu hliníka a plastu, a stala sa víťazkou tohtoročného ročníka medzinárodnej súťaže Model Young Package.

Model Young Package je súťažou v obalovom dizajne, ktorá každý rok vypisuje inú tému. Pre tento rok to bola COFFEE MANIA, a preto sa všetky prihlásené obaly týkali kávy a kávových produktov. Študentka Veronika Janečková navrhla sadu 100 % kompostovateľných kávových kapsúl, ktoré sú v súčasnej dobe vyrábané z ťažko rozložiteľného hliníka a plastu, a preto predstavujú obrovskú záťaž pre životné prostredie. Škoda len, že sa nezačnú vyrábať ihneď. I keď sa totiž jej inovatívny ekologický prístup ujme, bude trvať ešte niekoľko rokov, než na to trh zareaguje.  

I z týchto dôvodov od nás získavajú palec hore kávovary JURA, ktorých odpadom je prírodná kávová usadenina, ktorá sa často používa ako hnojivo.