Automatické espresso vs kapsule

Niekto už v tom má dávno jasno, zatiaľ čo iný stále tápe...Na jednej strane stoja zarytí zástancovia kapsúl, ako George Clooney, na druhej strane milovníci čerstvo namletej kávy - Rogger Federer (ten je mimochodom ambasádorom značky JURA).

Oba varianty majú svoje nesporné výhody… Ale i nevýhody…

Kapsule

Výhodami kapsulových kávovarov sú predovšetkým jednoduchá príprava a jednoduchšia údržba prístroja, dlhšia trvanlivosť kávy (možno skôr nevýhoda) v hermeticky uzatvorených kapsulách alebo ich obale a relatívne nízka obstarávacia cena.

Oproti tomu k najväčším nevýhodám patrí predovšetkým výrazne vyššia cena za šálku kávy. Jedna kapsula totiž vychádza na cca 30 až 60 centov. Kávové zmesi v nich použité sú porovnateľné s priemernou (nie špičkovou) bežne predávanou praženou mletou kávou. Buď ide o 100 % arabiku alebo zmes arabiky a robusty, ale bohužiaľ nie vždy túto informáciu na balení nájdete. Navyše kapsule sú niekedy i rok staré,  a i cez hermetický obal je to poznať!

Ďalšou nevýhodou je fakt, že väčšina prístrojov povoľuje použitie iba originálnych kapsúl, kde má každá svoj špecifický tvar. U niektorých výrobcov už došlo k prepadnutiu patentu, a tak napríklad pre Nespresso alebo Cremesso môžete kúpiť takzvané kompatibilné kapsule, a to i za prijateľnejšiu cenu. Na trhu sa vďaka negatívnym emóciám týkajúcich sa  ekologickej záťaže spojenej s jednorazovými plastovými a hliníkovými obalmi kapsúl začali objavovať tiež plniteľné kapsule, do ktorých môžete vkladať svoju obľúbenú kávovú zmes. Jedná sa však o nekomfortnú záležitosť, pri ktorej odpadá hlavná výhoda kapsulových kávovarov  a tou je jednoduchá a rýchla príprava. Verte, že plnením môžete stráviť naozaj dosť času! 

Poslednou a za nás najväčšou nevýhodou, ktorú sme už naznačili, je ekologická záťaž. Kapsule sú veľmi ťažko recyklovateľné! A napriek tomu, že ich firmy odoberajú späť pod zámienkou “recyklácie”, k ozajstnej ekologickej likvidácii u drvivej väčšiny nedochádza!


Automatické espressa

Na druhej strane stoja automatické espressaIch obrovskou výhodou je nízka cena za jednu kávu! Vyššia obstarávacia cena sa tak postupne vráti. U rodinného kávovaru do 2 rokov!  Pokiaľ budeme počítať, že jedna kapsula stojí priemerne 40 centov, tak tu Vás jedna šálka čerstvej výberovej kávy vyjde na 11 až 19 centov a v prípade, že si kúpite lacnejšiu kávovú zmes (porovnateľnú s kapsulami), tak sa môžete dostať dokonca pod 4 centy.

Jedným z najväčších benefitov týchto kávovarov je čerstvosť kávy – jedine pri čerstvo namletej káve dokážete plne oceniť jej arómu i chuť. Podmienkou však je, že Vám zrnková káva v zásobníku neležala príliš dlho. Pôsobenie tepla a vzduchu má totiž neblahý vplyv.

 Presné nastavenie Vami obľúbenej intenzity kávy a množstva vody. To je ďalšou výhodou automatických kávovarov. Už nikdy sa Vám nestane, že budete mať kávu príliš silnú alebo príliš vodovú. Všetko si nastavíte presne podľa svojich predstáv a následne už stačí prísť a pripraviť si obľúbený nápoj stisnutím jedného tlačidla. I tu platí, že si môžete vychutnať nielen espresso, ale tiež obľúbené mliečne špeciality - všetko záleží na type zakúpeného kávovaru.

Ešte pred kúpou samotného prístroja je dobré zamyslieť sa nad tým, akú bude mať vyťaženosť. V prípade, že ste ozajstný milovník, ktorý má spotrebu 3 alebo 5 šálok kávy denne, je určite lepšie oželieť vyššiu prvotnú investíciu a porozhliadať sa medzi tými automatickými.

A ako to máte s kávou vy? Vedú kapsule alebo čerstvo namletá káva?