Ako vybrať kávovar

Automatický je stávkou na kvalitu i nízku cenu

Bez skvelej kávy by ste si už ráno, vlastne i celý deň nevedeli ani predstaviť a už vás nebaví platiť v reštauráciách prehnané sumy za jednu šálku? Zaobstarajte si vlastný kávovar. Ten je dnes k dispozícii v troch základných variantoch. My si ich v nasledujúcich riadkoch podrobne opíšeme a sústredíme sa na najznámejšie funkcie, ktoré by tiež mali patriť medzi dôležité ukazovatele pri tomto neľahkom rozhodovaní. Samozrejme odporučíme i konkrétne modely, ktoré sú vysoko kvalitné a možno ich zohnať za rozumnú cenu.

Pákové kávovary patria skôr do reštaurácie

Na očiach sú veľmi často predovšetkým kávové kávovary. Je to zapríčinené tým, že ich nájdeme vo väčšine reštaurácií, hotelov a iných verejných podnikov. Ide o prístroje, ktoré bezpochyby dokážu pripraviť vynikajúcu kávu. Bez ohľadu na to však vyžadujú odbornú obsluhu a tiež nutnú dávku času na prípravu nápoja. Obsluha musí v podstate neustále a opakovane napĺňať sitko na jednu dávku. Toto sitko sa nachádza v celkom špecifickom držiaku ovládanom pákovým pohybom, od čoho pochádza i samotný prívlastok pákové, ktorým sa vyznačujú. Akosť pripravenej kávy je do veľkej miery závislá na tom, ako dokáže obsluha s daným prístrojom pracovať. Znamená to, že každá šálka môže chutiť inak. Do domácich podmienok si teda takéto zariadenie kupujú len tí najväčší fajnšmekri a ľudia, ktorí majú dostatok času.

Kapsulový kávovar sľubuje predražené pohodlie

Tento typ kávovaru si nájde svoje miesto v domácnosti, pretože sľubuje maximálne pohodlie. Jednoducho si zakúpite tie správne kapsule a následne pripravíte veľmi jednoduchým spôsobom nápoj, na ktorý máte práve chuť. Stačí umiestniť kapsule do zásobníka a stlačiť štartovacie tlačidlo. Chuť pripravenej kávy bude vynikajúca. Cena prístroja je minimálna, napriek tomu by ste ale mali počítať s tým, že jedna šálka kávy vás bude stáť pomerne veľa. Cena je samozrejme daná tým, koľko stoja kapsule. Tie väčšinou až na pár výnimiek existujú iba v originálnej podobe. Možno ich tiež použiť iba do jedného jediného typu zariadenia. V najlacnejšom podaní vychádza šálka okolo nejakých 50 centov. Určite sa nachystajte  i na to, že si pripravíte naraz iba jednu šálku. Existuje totiž len málo modelov, ktoré zvládnu pripraviť dve šálky naraz.

Automatický kávovar ponúka skvelý pôžitok za rozumnú cenu

V domácnosti sú najčastejšie využívané automatické kávovary. Príprava espressa prostredníctvom nich je totiž úplne jednoduchá, rýchla a navyše lacná. Jednotlivé modely sú opatrené zásobníkmi na vodu a tiež na kávové zrnká. Samy si povedia, čoho koľko potrebujú. Uvidíte to na displeji, ktorým väčšina z nich disponuje. Výsledná cena za šálku kávy je závislá iba od typu kávy, ktorú si kúpite. Pokojne to môže byť aj okolo 15 centov. Samozrejme, že pokiaľ si kúpite nejakú výnimočnú vzorku kávy, môžete sa s cenou dostať i oveľa vyššie. Skvelé espresso je možné pripraviť bez problémov aj za spomínaných 15 centov. Na rozdiel od lacnejšieho kapsulového typu, i pri  vyššej cene automatického kávovaru je návratnosť investície v náročnej rodine v rade niekoľkých mesiacov. I preto sa jedná o optimálnu voľbu.

Ako vybrať automatický kávovar?

Výber automatického kávovaru by mal byť naozaj starostlivý. Nejde predsa o hračky za pár EUR. V prvom rade stavte na vysokú kvalitu overenej značky. Z tých by sme mali vymenovať kávovary JURA. Tento špičkový výrobca ponúka množstvo zaujímavých modelov ako do domácnosti, tak i do kancelárie. Zariadenia sa vyznačujú možnosťou nastavenia jemnosti namletej kávy s ďalšími nápaditými riešeniami. Menovať vy sme mali napríklad nastavitelnosť výpustí, špeciálny vodný filter alebo možnosť prípravy množstva najrôznejších nápojov. Spoľahnúť sa môžete i na dokonalú mliečnu penu. Návštevu uchvátite už len samotnou prípravou v modernom automatickom prístroji. Z konkrétnych modelov odporúčame do domácnosti napríklad model JURA IMPRESSA E6 a do kancelárie JURA IMPRESSA Z6.